Choď na obsah Choď na menu
 


Bullterier

18. 4. 2008

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Celkový vzhľad:
  Pes silnej konštrukcie, vyvážený, aktívny. Má bystrý, ostražitý, rozhodný a inteligentný výraz.

Charakteristika:
  Bulteriér je gladiátor medzi psami. Význačným znakom je hlava tvaru vajca. Bez ohľadu na veľkosť psa musí byt jasne vyjadrený pohlavní výraz.

Povaha:
  Ma vyrovnaný temperament a je prístupný disciplíny. Je tvrdohlavý, ale k ľuďom sa chová dobre.

Hlava a lebka:
  Hlava dlhá, mohutná a správne hlboká, nie však hrubá. Pri pohľade spredu má hlava tvar vajca a je celkom vyplnená. Na jeho povrchu nie sú žiadne priehlbiny alebo zárezy. Temeno medzi ušami je takmer ploché. Profil je mierne zakrivený dole od hornej časti lebky ku špičke nosa, ktorý by mal byt čierny a zahnutý ku špičke dole. Nosne otvory sú dobre vyvinuté a spodná čeľusť je mohutná a hlboká.


Oči:
  Zdajú sa úzke, šikmo umiestnené a trojuholníkovité, hlboko uložené, čierne alebo čo najtmavšie hnedé, takže sa zdajú byť čierne a majú prenikavý lesk. Vzdialenosť od špičky ňufáku k očiam je trošičku väčšia než od očí k vrcholu lebky. Modré alebo čiastočne modré oko je nežiaduce.


Uši:
  Malé, tenké a umiestnené blízko seba. Pes by mal byť schopný uši udržať vzpriamene.Tlama:
  Zuby sú zdravé a čisté, silné, dobrého rozmeru, dokonale pravidelné s dokonalým, pravidelným a úplným nožnicovým skusom, t.j. horné zuby tesne presahujú zuby spodne a vyrovnane prisadajú do čeľusti. Pysky sú suché a priliehajúce.


Krk:
  Veľmi svalnatý, dlhý, klenutý, zužujúci sa od ramien k hlave a bez voľnej kože.

 
Trup :
  Telo je dobre zaoblené, s viditeľnými pružnými rebrami s veľkou hĺbkou od kohútiku k hrudnej kosti, takže hruď je bližšie k zemi než brucho. Chrbát je krátky a pevný, chrbtová línia prebieha medzi úrovňami kohútiku. Spodná línia od hrudnej kosti k bruchu tvorí ladnu, dohora smerujúcu krivku. Hrudník je pri pohľade zpredu dostatočne široký.

Hrudne končatiny:
  Ramená sú silné a svalnaté. Lopatky sú široké, ploché a priliehajú tesne k hrudnej stene. Majú výrazný sklon vzad. Ramenný kĺb tvorí takmer pravý uhol, lakte sú držané priamo a silné nadprsie musí byť kolmé. Hrudné končatiny majú mať guľaté a silné kosti. U dospelých psov by sa mala dĺžka hrudných končatín približne vyrovnať hĺbke hrudníka.


Labky:
  Guľaté, kompaktné, dobre uzavreté s dobre klenutými prstami.

Panvové končatiny:
  Sú pri pohľade zo strany rovnobežné. Stehna musia byt svalnaté, lýtka dobre vyvinuté a kolenný kĺb dostatočne zauhlený. Hlezna sú silne, pružne a nízko položené.


Chôdza a pohyb:
  Pohyb sa javí nenásilný, plynulý a bezstarostný. Pri kluse je pohyb predku i zadku psa súbežný, pri vyšších rýchlostiach smeruje ku strednej línii. Predné nohy dobre vybiehajú a zadné sa ľahko pohybujú v kyčlích, dobre sa pružia v kolenách i hleznech a majú veľkú istotu.

Srsť:
  Krátka, lesklá, rovnomerná, priliehavá a na dotyk drsná s lesklým povrchom. Koža pevne prilieha k telu.

 


Farba:
Pri bielych je požadovaná čisto biela srsť, pričom pigmentácia kože a znaky na hlave nesmú byt penalizovane. U farebných jedincov dominujú farby – všetky odtiene sú považovane za rovnocenné. V prípade zhodného hodnotenia ostatných vlastností je dávaná prednosť žíhaným. Farba čierne žíhaná, svetlo žltohnedá a trojfarebná je dovolená. Modré alebo fialové odtiene sú nežiaduce.

Veľkosť:
  Nie sú výškové ani váhové limity, ale musí existovať dojem najväčšej hmotnosti na veľkosť psa, ktorá je porovnávaná s pohlavím a kvalitou

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.