Choď na obsah Choď na menu
 


Britská modrá mačka

18. 4. 2008

 

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Charakter [upraviť]

O britkách sa traduje, že sú to mačky s pokojnou a vyrovnanou povahou. V mačacom veku sú rovnako hravné a živé ako mačiatka iných plemien. Dobre sa znášajú s inými domácimi zvieratami. Dokážu sa zabaviť aj samé a čakanie na príchod ľudských členov rodiny si krátia spánkom. Sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú mať v mačke pokojného domáceho spoločníka.Britky sú agresívne len zriedkakedy a používanie pazúrikov sa považuje za raritu.

Štandard [upraviť]

Britská mačka je stredne veľká až veľká mačka. Má krátku a hustú srsť s dobre vyvinutou podsadou. Britky majú mohutnú, guľatú hlavu s masívnou lebkou. Nos je krátky, široký a rovný. Malé uši sú mierne zaguľatené, široko posadené. Britky majú veľké a guľaté oči oranžovej alebo medenej farby, povolené sú aj modré (u colourpointov so siamským zafarbením srsti) alebo zelené (u strieborných s kresbou) zafarbenie dúhovky.

Zafarbenie srsti [upraviť]

Základné farby [upraviť]

Britky sa pôvodne vyskytovali výlučne s modrou srsťou. Medzi základné farby okrem modrej dnes patrí tiež biela, čierna, lilavá, krémová, čokoládová, červená a ich korytnačinový variant (napr. modrokorytnačinová, čiernokorytnačinová a pod.)

Varianty s bielou [upraviť]

Britské mačky sa vyskytujú aj v kombinácii rôznych farieb s bielou:

  • bicolour: biela pokrýva 1/4 až 1/2 tela,
  • harlekýn: biela pokrýva viac ako 1/2 tela,
  • van: biela pokrýva celé telo okrem chvosta a škvŕn na hlave.

Na Slovensku a v Česku sa vyskytujú najmä bikolóry, občas harlekýni, sfarbenie van je však zatiaľ zriedkavé

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Moja oblúbená mačka!!

(LucinQka, 6. 7. 2010 16:05)

Ahojte.No už v tom nadpise je napísané že moja oblúbená mačkaje Britská modrá mačka.Ja by som moc ju chcela mať, ale némám.No ale mám takú dostať na Vianoce.No vlastne na moje narodeniny alebo meniny.No ale keť ju dostanem tak neviem ako sa bude volať.Možno Murko možno Silvo možno Silvester.No tak Ahójte.